Czystsze powietrze
Szanowni Mieszkańcy Gminy Wielowieś!
W związku z rozpoczętym okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom Gminy Wielowieś, że obowiązuje ustawowy BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, ale przede wszystkim z troską o zdrowie i życie mieszkańców!!!
PAMIĘTAJMY!!!
DOMOWY PIEC NIE JEST PRZEZNACZONY DO SPALANIA ŚMIECI!!!
SPALAJĄC ŚMIECI W PIECU TRUJESZ SIEBIE, SWOJE DZIECI, RODZINĘ, SĄSIADÓW!!!
NIE WOLNO SPALAĆ:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon,
- innych odpadów z gumy,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- sztucznej skóry,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- plastikowych toreb z polietylenu,
- pieluch jednorazowych,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH MOŻNA SPALAĆ TYLKO - POZA OPAŁEM:
- papier, tekturę i drewno
- opakowania z papieru, tektury i drewna
- odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych
- odpady kory i korka
- czyste trociny, wióry i ścinki
- mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.
CZYM GROZI SPALANIE ŚMIECI:
- dioksyny i furany powstające w czasie spalania śmieci, nieodwracalnie niszczą zdrowie - powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płód i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne,
- związki te to jedna z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość - ich działanie polega na podstępnym bo powolnym, ale niezwykle skutecznym uszkadzaniu rozmnażających się komórek w organizmach żywych,
- niecałe 2 miligramy dioksyn wystarczą by zabić człowieka,
- Spalając odpady w piecach trujemy siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia się przewodów kominowych, a przez to i całego domu.
- Jednocześnie kierujemy apel do właścicieli firm produkcyjnych, w których powstają odpady poprodukcyjne, aby dołożyli wszelkich starań, żeby odpady te nie stały się „materiałem opałowym”, zarówno na terenie zakładu jak i w paleniskach gospodarstw domowych.
JAKIE SANKCJE GROŻĄ ZA SPALANIE ODPADÓW?
Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto w sytuacji, gdy dochodzi do złamania przepisów przeciwpożarowych i spowodowania uciążliwości w wyniku palenia odpadów można ukarać właściciela nieruchomości, zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego, gdyż jest on zobowiązany powstrzymywać się od działań, które zakłóciłby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.