Nieodpłatna pomoc prawna
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przypomina, iż do dyspozycji wszystkich osób przebywających w Polsce, w tym również obcokrajowców, pozostaje system nieodpłatnej pomocy funkcjonujący na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Pomoc przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Z wizyty w punkcie można skorzystać w asyście tłumacza. Możliwe jest również udzielenie porady z użyciem środków porozumiewania się na odległość.
Podstawowe dane o sposobie uzyskania pomocy znajdują się w informatorze o systemie nieodpłatnej pomocy. Zalacznik+nr+1+-+informator.docx (35,37KB)
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
Lista zawiera dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów. Dane obejmują informacje o nazwie jednostek, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, w tym o stronach internetowych i numerach telefonicznych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi.
akt. 15 XI 2022 LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA.pdf (1,22MB)
Urząd Gminy Wielowieś
Termin wizyty ustalany jest telefonicznie
32 338 37 29 lub mailowo npp@starostwo.gliwice.pl
Poniedziałek - Wtorek
od 14.00 do 18.00
Środa - Piątek
od 8.00 do 12.00
Ministerstwo Sprawiedliwości, 1 stycznia 2022 roku, w ramach systemu nieodpłatnej pomocy uruchomiło projekt punktów specjalistycznych, w których odbywają się dyżury specjalistyczne w dedykowanych punktach w całej Polsce.
Osoby potrzebujące porady specjalisty z jednej ze wskazanych na liście dziedzin, mogą zarejestrować się na wybrany dyżur specjalistyczny - niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.
Możliwe jest także umówienie się na poradę udzielaną w formie zdalnej (czyli przy użyciu środków porozumiewania się na odległość takich jak telefon lub komunikator internetowy).
W celu umówienia wizyty można skorzystać ze strony do zapisów https://np.ms.gov.pl/zapisy, lub odszukując na stronie internetowej właściwego powiatu numer do zapisów telefonicznych albo odpowiedni adres e-mail.
Aktualna lista dyżurów specjalistycznych na rok 2022 znajduje pod adresem https://np.ms.gov.pl/aktualnosci/Komunikat,54
Wersja XML