Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Setne urodziny obchodzi pani Maria Kutz z Wielowsi

Z tej okazji Dostojną Jubilatkę odwiedził Wójt Gminy, wręczając list gratulacyjny od Premiera RP oraz składając życzenia w imieniu naszej lokalnej społeczności.

Pani Maria urodziła się 11.06.1922 r. w Kuźnicy Ligockiej w powiecie Niemodlińskim. Córka Rozalii i Łukasza. Miała tylko przyrodniego brata (mieszkającego później również w Wielowsi). Ukończyła tylko szkołę podstawową, gdyż w wieku 15 lat musiała zacząć pracować.

W 1945 roku trafiła do obozu pracy w Łambinowicach (Lamsdorf). Z obozu wydostała się dzięki chęci podjęcia pracy. Pewnego dnia w obozie zjawił się właściciel dużego majątku z Opola. Potrzebował rąk do pracy. Zgodziła się pod warunkiem, że weźmie też jej mamę i brata.

Po jakimś czasie wrócili do rodzinnego domu. Niestety był pusty, zniszczony. Podejmowała wraz z matką i bratem każdą pracę. Ojczym zostawił ich samych na pastwę losu.

Po paru latach zmarła jej matka. Wtedy do domu wrócił ojczym. Przeszła z nim piekło. Po jakimś czasie zdobyła się na odwagę, pożyczyła pieniądze od cioci, spakowała swoje rzeczy i uciekła do Gliwic, gdzie mieszkał jej wujek. Załatwił jej pracę w młynie w Wielowsi i tak właśnie tutaj trafiła. Po jakimś czasie znów musiała szukać pracy. Wtedy zatrudniła się przy produkcji betonowych kręgów u Pana Rasima. I tak już tutaj została. Żyli razem, chociaż nigdy nie byli małżeństwem. Po jego śmierci została sama, gdyż nigdy nie miała dzieci.

Od 1996 roku mieszkamy z nią i traktujemy jak babcię – mówi Pani Izabela.

Naszej Dostojnej Jubilatce życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz nieustającej pogody ducha.

Wersja XML